Bebeğe İngilizce öğretmek için kendinizi hangi konumda görüyorsunuz? Bu konuda herhangi bir çalışmanız ya da çabalamanız oldu mu? Bebeğinizin dil bilmesi ziler için gerçekten önemli mi? Yoksa bebeğiniz normal bir bebek gibi yetişsin mi istiyorsunuz?

 Evet bugünkü konumuz, bebeklere İngilizce öğretmek. Aramızda “Daha erken değil mi?” diyenleri duyar gibiyim. Fakat erken değil. Belki kimine göre geç bile kalınmıştır. Bir dil bir lisan prensibiyle yola çıktığımız zaman dilin ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek mümkün. Olaya kısa bir gerçekleşmiş hikaye ile başlamak isterim.

Avrupa’nın eğitim konusunda sayılı ülkelerinden olan Almanya’da dil bilirliliği de oldukça gelişkindir. Birçok gurbetçinin yaz döneminde geldiği akrabaları en az iki dille Türkiye’ye gelmektedir. Kendi akrabalarımda da fark ettiğim bu özellikle çocuklar ve bebekler İngilizce, Almanca, Latince, Türkçe ve İspanyolca gibi dilleri öğreniyorlar. Bu öğrenimde aile ve eğitim sisteminin önemli katkısı var. 

Çocukların çevresel etkiye bağlı olarak dil gelişimi daha çabuk gerçekleşmektedir. Kendi akranları ile sürekli diyalog halinde olan bebek ve çocuklar farklı dilleri öğrenmeye meyilli olabiliyor. Almanya gibi ülkelerde bu büyük bir avantaj. Gelelim ülkemize…

Ülkemizde de artık okul öncesi eğitimi için aileler ciddi şekilde bilinçlendi. Bundan 15 sene önce bu kadar çok bebeklerin üstüne durulmazdı. Çocuğun gelişmesi için anaokulu ya da kreşler tercih edilirdi. Fakat bebeğin eğitimi dünyaya geldikten sonra başladığı birçok insanın idrakine yerleşmemişti. Bebeğe İngilizce öğretmek de buna benzemektedir. Fakat şimdi imkanlar oldukça fazla ve anne baba daha bilinçli.

Bebeğe İngilizce Öğretmek

Bebeklikten İngilizce eğitimi vermek isteyen ebeveynler, konunun biraz yabancısı olabilir. Nasıl yapacağı konusunda doğru metotlar uyguladığından emin olmak ister. Bunun için uzmanlara başvurabileceğiniz gibi bir periyodik takvimde izleyebilirsiniz. Yani bebek Ingilizce için eğitime başladıktan sonra ne kadar yol kat ettiğinize bakabilirsiniz. Kontrol için şu şekilde ilerlemek mantıklı olabilir;

  1. Aylık ya da yıllık bir takvim belirleyin.
  2. Takvim belirledikten sonra belli günlerde gelişim sürecine bakın.
  3. Gelişim süreci için bebeğinize ya da çocuğunuza bir test yapın. Test sayesinde ne düzeyde olduğunu görebilirisiniz.
  4. Takvim içinde günlük ve haftalık neler yapacağınıza karar verin. Programın ne ilerisine gidin. Ne de programın gerisinde kalın.
  5. Durum değerlendirmesi muhakkak yapın.
  6. Yeni yeni öğrenim şekillerine ve metotlarına göz atın.
  7. Kontrolü her zaman elinizde bulundurun ve işin takipçisi siz olun. Acil işiniz olmadığı sürece bebeğinizle bu konuda siz ilgilenin.

Şayet bu şekilde bir işleyiş yaptığınızda taktirde başarılı olma ihtimaliniz artabilir. Programlı çalışmak eşittir, başarı. Bunu sakın unutmayın. Sizlerin vereceği eğitim sayesinde bebek İngilizce konusunda başarı yakalayabilir. İngilizce bebek ile bir bütün haline geldiği zaman işiniz daha da kolaylaşır. Artık eğitimler daha mutlu ve eğlenceli geçer.

Bebek Zeka Kartları İngilizce Eğitiminin Başlangıcı

Bebeğe İngilizce öğretmek isteyenler için oldukça kolay bir yol var. O da bebek zeka kartları. Kartların sağladığı İngilizce kelimelerle eğitime başlamak hiç bu kadar eğlenceli ve verimli olmamıştı. “Bebeğime İngilizce öğretmek istiyorum” diyen ebeveynler zeka kartlarını muhakkak seçmelidir. Kartların sağladığı pek çok avantaj sizleri ve bebeğinizi mutlu etmeye yetecektir.

Bebek zeka kartları hem Türkçe hem de İngilizce karşılığı sayesinde öğrenim daha kolay ve basit şekilde yapılabilmektedir. Aynı zamanda kartların en büyük özelliği kademe kademe olmasıdır. Kolaydan başlayıp, derece derece zor seviyeye kadar çıkabilmek mümkündür. Ve kartların her birinde yer alan nesnenin görselleri de bulunmaktadır. Bebeğe İngilizce öğretmek isteyenler için zeka kartları idealdir.