Her ebeveyn bebeğim zeki mi? Sorusunu sıklıkla sorar. Bunun bir anda tespit edilmesi imkansız ve bu soru da oldukça yersizdir. Bebeklerin zekası hep aynı seviyede kalmaz. Kalıtımsal olan etkinin yanı sıra çevresel faktörlerde bebek zeka gelişimi için etkin rol oynar. Zeka gelişimi için ebeveyn hiçbir katkıda bulunmasa bile belli bir yol kat eder. Tabii bu sınırlı ve dar bir yoldur. Bebeğinizin zekası için neler yapabilirsiniz, araştırmalı ve uygulamaya koyulmalısınız. Misal, bebek beslenmesine ekstra önem verilmeli ve zeka gelişimini doğrudan etkileyecek gıdalara yönelmelisiniz. Şimdi daha detaylı olarak, bebek zeka gelişimi için neler yapılabilir? Buna değineceğiz. 

Bebek Zeka Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler 

Çevresel faktörleri bebek zeka gelişimi için yok saymak yanlıştır. Gördüğünüzü duyduğunuzu ve dokunduğunuzu daha kolay kavrarsınız. Bebeğinizi içinde bu geçerlidir. Görsel, duysal ve tensel uyarı bebeğinizi algısını harekete geçirir. Bu da zeka gelişimini olumlu yönde etkiler. Zeka gelişiminin anne karnında başlaması ve doktorların bebekle konuşmak gerektiğini hatta hoş müzikler dinletebileceğinizi tavsiye etmesinin de sebebi budur. Bebeklik döneminde zeka gelişimini artırıcı keyifli etkinliklere yönelmek çocuğunuzla geçireceğiniz vaktin verimini artırır. Mesela ne yapabilirsiniz? Sorusuna tek tek cevap verdik. 

Uyku Düzeni ve Zeka  

Düzenli uyku bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Her bebeğin ihtiyacına göre uyuduğu savunulsa da kimi düzenli uykuyu sever kimi ise olur olmaz şekilde uykuya dalarak parça parça uyumayı tercih eder. Uykuya yön verebilmek ebeveynlerin en çok zorlandığı konudur. Unutulmamalıdır ki uykunun bebek zeka gelişimi için önem taşıdığı bir gerçektir. Bebeğinizin uyku ihtiyacını takip edin ve sıklıkla hangi saatler arası uykuya teslim oluyorsa aynı saati uyutmak için tercih edin.

 

Beslenme Düzeni ve Zeka  

Beslenme hayatın her anında sabittir. Beslenme ihtiyacı karşılanmadan yaşam döngüsü sağlanmaz. Bebekli ve çocukluk dönemlerinde beslenmenin büyüme ve gelişme için önemi daha büyüktür. Zeka gelişimi için ise protein ağırlıklı beslenmek önerilir. Beslenme ve zeka gelişimi geçmişten günümüze hep yan yana anılmıştır bunun sebebi ise bazı gıdaların sinir sisteminin gelişiminde belli seviyede rol oynamasıdır.  

Etkinlikler ve Zeka Gelişimi 

Bebek zeka gelişimi için farklı etkinlikler düzenlemelisiniz. Bu etkinlikleri bebeğinize ve kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bebeğinizin seveceği oyunlar düzenleyebilirsiniz. Keşfedeceği etkinlikler hazırlamak bebeklerin gelişimine ciddi katkı sağlar. Etkinliklerin en güzel yanı bebeklerin birçok şeyi isteyerek yapmasıdır. Zorla öğretilen bilgiden ziyade belli etkinlikler düzenleyerek eğitim vermek daha mantıklı olacaktır. 

Bebek Zeka Kartları ile Zeka İlişkisi   

Beslenmeyi ve uykuyu temel ihtiyaç olarak değerlendirdik. Peki dolaylı bir şekilde bebeğinizin zeka gelişimine katkıda bulunmak ister misiniz? Cevabınız bu başlık altında. Uzmanlara göre bebek zeka kartlarının beyin gelişimi için yeri büyüktür. Bu kartları ebeveyn olarak doğru kullanmanız zeka gelişim hızını da etkiler. Bebek zeka kartlarının aylara göre kategorilendirilmiş olması da işinizi kolaylaştırır. Bebeğiniz zeka kartındaki görsellere bakarak sizin kartlar arası kurduğunuz ilişkileri takip edebilir. Örneğin, bir kısım kartta besinler gösterilirken bir kısmında hayvanlar resmedilmiştir. Bunları gruplandırarak bebeğinize görseller arası farkı aktarmış olursunuz. Yalnız bu noktada bebek zeka gelişimi için dikkat etmeniz gereken ciddi bir durum var. Buna odaklanma süresi diyoruz. Bebeğinize bu kartları istikrarla her gün kullanırsanız odaklanma süresini artırabilirsiniz. Ebeveyn olarak istikrarlı tutumunuz bebeğinizin zeka gelişimi için attığınız bu adımı büyük oranda destekler.