Bebek zeka gelişimi söz konusu olduğunda ailelerin çok hassas davranması gerekir. Bebeğiniz büyürken onu hayata hazırlamak sizin en önemli görevlerinizdendir. Yeni doğan bir bebek kendini ifade edemezken, birkaç ay içinde göz teması kurmaya başlayarak aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz. Henüz anne karnındayken bebek sesleri, dokunmayı hissedebilir. Zeka gelişimi dünyaya gelmemişken başlar ve gelişim sürecinde ebeveynlerine ihtiyaç duyar. Dünyaya geldikten kısa bir süre sonra ise artık hareketler algılamaya başlar. Onunla eğitici bilgilendirici oyunlar oynamaya çalışarak hafızasına o anları kaydetmesini sağlarsınız. Alt tarafı bir oyun, deyip geçmemek oyunun da kalitelisini ve işe yarar olanını bulmak bebek zeka gelişimi için faydalı olacaktır.  

Bebeğin zihninin gelişmesi için oyunun şart olduğu bir gerçektir. Özellikle 0-2 yaş arasında olan bebeklerin odaklanma süreleri de belirli aralıklarla artar. Bunu takip edebilmek, bebeğinizin gelişimine uygun oyuncakları ona sunmak zeka gelişim için önem taşır. Bebek ve çocukluk döneminde oyun çağını verimli geçirmek ilerleyen yaşlarda kendini gösterecektir. Çocuğunuzun sosyalleşmesi, iletişim becerisi oynadığı oyunlar doğrultusunda olumlu yahut olumsuz yön kazanır. Anne babaların bu anlamda daha fazla bilinçlenmesi çocuklarının fiziksel ve duygusal zekalarını da harekete geçirir. Çocuklar sahip oldukları zekayı doğru şekilde kullanmayı öğrenemediklerinde hayatlarında yanlış hamleler yapabilir.

 

Bebek Zeka Gelişimi Takibi

Bebek zeka gelişimi aydan aya takip edilmelidir. Örneğin 2-3 aylık bebeğin oyun anlayışı, duyduğu sesin geldiği yöne bakmak, çevresindeki objeleri yakalamak ve hoşuna giden hareketlere tepki göstermektir. Bu kadar küçük bir bebekten, oyuncak bebeklerle oynamasını beklemek hayal ürünü olur. Bebekleri içinde bulundukları gelişim sürecine göre değerlendirmek onlara yapılan büyük bir iyiliktir. Oyuncakların üzerinde yazan yaş ibareleri muhakkak dikkate alınmalıdır. 0 – 3 yaş aralığındaki bir oyuncakla 5-6 yaşındaki bir çocuğun oynaması faydasızdır. Aynı şekilde 0-3 yaşındaki bir çocuğunda 5- 6 yaş oyuncaklarıyla oynaması mümkün olamaz. Çocuğa yaşının özelliklerine göre muamele edilmeli ve önüne çıkarılan aktivitelerin zeka gelişimini karşılaması gerekmektedir.

bebek zeka kartları

Oyunu çocuğunuzu meşgul etmek için bir araç olarak kullanırsanız, bebek zeka gelişimi için beklenti içine girmeniz anlamsız olur. Çocuk oynasın, ebeveynler kendi işlerine baksın algısı yanlıştır. Oyun içinde annenin yahut babanın konuşarak zihni uyarması, zeka gelişimi için muazzam bir adımdır. Bebeklerin hayal gücüne ve yeteneklerine tesir eden oyunlar sayesinde öğrenme kabiliyeti de gelişir. Pasif oyuncakları, aktif hale getirmek hayal gücünün işidir. Çocuğunuzun bir şeyler öğrenmesine imkan vermeyen oyuncakları farklı metotlarla zeka gelişimine uygun hale getirebilirsiniz.

Bebeklerde Bilişsel Zeka Nasıl Geliştirilir isimli yazımızı da okuyabilirsiniz