Tarihi

“Zeki olmayan çocuk yoktur ihmal edilmiş çocuk vardır.”

sağ beyin zeka kartlarıİnsanların, özellikle de çocukların görseller kullanıldığında çok daha rahat öğrendiği  gerçeği insanlık tarihi kadar eski bir bilgidir. Antik Yunan medeniyetine baktığımızda çok uzun konuşmalar yapan hatiplerin ve politikacıların hafızaya yardım eden nimonik (mnemonic) tekniklerini kullandığını biliyoruz.  Sayfamızda bu konuda ayrıntılı bir makale bulunmaktadır:)  Peki nasıl hafızaya yardım ediyorlardı? Diyelim ki bir konuşma yapacaklar ve bu konuşma 12 paragraftan oluşuyor ve her paragraf ayrı bir konuyu içeriyor. Bu konuşmalarını not kullanmadan yapabilmek için her paragrafı bir resime çeviriyorlar ve akıllarında o şekilde tutuyorlardı.

“Sayfalar dolusu şiir ezberlemek kolaydır. Niye düz yazı ezberlenmez?”

“Tanıştığınız insanların yüzlerini asla unutmazsınız. Peki neden isimleri bir türlü aklınıza gelmez?”

“İçinizden o şarkının melodisini mırıldanır durursunuz,ama niye sözlerini bir türlü tam olarak öğrenemediniz?”

“Mis gibi bir kek yediniz- ben börek severim :)-  o tadı asla unutmazsınız. Peki neden tarifini hatırlayamıyorsunuz?”

Sizin de hemen kabul edeceğiniz bir gerçek var. O da şu ki beynimiz, kokuları,resimleri,ritimleri unutmuyor. Peki hangi beynimiz bu?

Elbette sağ beynimiz.

sag-beyinzekabebek-kartlari

İşte bu fotoğrafa benzer bir durumla karşı karşıyayız. Ne demek istiyoruz? Yani sağ beyin iyi de sol beyin kötü mü? Elbette hayır. Sol beynimiz analitik öğrenme merkezidir. (Mantık,matematik,dil,analitik,sıralı öğrenme.) Bu kazanımları kim reddedebilir. Sağ beynimiz ise bir sanat atölyesi gibidir ve Holistik öğrenme merkezimizdir. Renk,resim,ritim,hayal gücü gibi aslında hayatımıza renk katan ve asla UNUTMADIĞIMIZ ne varsa burada yer alır.

Peki doğru olan nedir? Nasıl bir eğitim ile çocuklar daha hızlı ve severek öğrenirler?

Okula gitmeyen, defteri,kitabı,öğretmeni olmayan minicik yavrularımız henüz kaslarına hakim olamadıkları için tuvalet eğitimini bile bilmezken muhteşem işler başarmaktadırlar. Yetişkinlerin büyük para ve vakit harcayarak öğrenmeye çalıştığı ve bir türlü de istediği seviyede başarılı olamadığı yabancı dili onlar kendiliğinden öğrenirler. Hatta bir çok çocuk bir kaç dili birlikte öğrenir.

Çocuk eğitiminde en doğru tutum sağ beynimizin de öğrenmenin içine katılmasıdır. Ders kitapları hazırlanırken,eğitim müfredatları belirlenirken,öğretmen eğitimleri verilirken hep bunu göz önünde bulundurmak zorundayız. Erken çocuk eğitimi ve okul öncesi eğitiminin daha ileri seviyelere taşınması için biz yayınevi olarak bir “Sağ Beyin Hareketi” başlattık. Her yıl seminer dönemlerinde ülke genelinde öğretmen eğitimleri veriyoruz. Bu seminerleri bazen MEB ile bazen de yerel idareler ile birlikte organize ediyoruz.

Amacımız ülkemizde bir “Sağ Beyin Devrimi” yapmak.

“Bir yaşındaki çocuk iki yaşındakine göre,iki yaşındaki çocuk üç yaşındakine göre,üç yaşındaki çocuk dört yaşındakine göre çok çok daha kolay ve hızlı bir şekilde öğrenir. Çocuklar bilgi oburudurlar. Onların hayata karşı olan bu merakı ve öğrenme becerileri tamamen nörolojiktir” Glenn Doman 

İşte ilk çağlardan bu yana bilinen resimlerin öğrenmeyi hızlandıran ve tetikleyen yönünü Amerikalı Glenn Doman engelli çocuklarla çalışırken hemen fark etti. Beyninin yarısı alınmış çocuklar bile sağlıklı olan yaşıtlarına oranla daha başarılı olabiliyorlardı. Çocuk beyni bir mucizeydi. İleri yaşlarda geçirilecek bir kazada hayat boyu felç olma durumu kesinken çocuk beyni bu tip ağır kazaları bile atlatabiliyordu. O halde sağlıklı çocukların eğitiminde yanlış olan şey neydi? İşte Glenn Doman ve bir çoğu akademisyen ve doktor olan arkadaşları yıllarca bu konuya odaklandılar. Bu konuda Glenn Doman’ın harika kitabını “Bebeğinize nasıl okuma öğretirsiniz” okumanızı tavsiye ediyorum.

Glenn Doman 1955’de Philedelphia’da İnsan Potamsiyelini Geliştirme Enstitüsü’nü açtı. ” SEVECEN DEVRİM-GENTLE REVOLUTİON” bu şekilde başlamış oldu. Günümüzde tüm dünyada erken çocuk eğitiminde benimsenen en önemli metotlardan birisi bebek zeka kartları(flash card) sistemidir.

glenn-doman-metodukimdirzeka-kartlari

Glenn Doman’dan etkilenen Japon öğretmen, Makoto Shichida, bu metodu Montessori eğitim ilkeleri ile yoğurarak doğum öncesinden başlamak üzere çok küçük çocuklarda uygulamaya başladı. Küçük yaştaki çocukların, “sağ beyin dostu” yollar kullanarak verildiği takdirde her türlü bilgiyi kolayca özümsediğini buldu. Yetiştirdiği çocuklar 6 yaşından önce, hızlı okuma, karmaşık denklemleri çözebilme, müzik yapabilme ve diğer inanılmaz marifetleri iyi şekilde yapabiliyordu. Shichida’nın metodları 1980lerin sonunda oldukça başarılıydı ve bu keşifler Japonya’da Shichida Çocuk Akademisini kuran bir iş adamı tarafından satın alındı. Bu konuda da sayfamızda bir makale bulunmaktadır 🙂

Ülkemizde bir çok firma tarafından bebek zeka kartları basılmaktadır. Ancak çok azının hazırladığı materyaller Glenn Doman ve Shichida metodlarına uygundur. Şunu hatırlatmak gerekir ki bebek zeka kartları piyasadaki nesne tanıtım kartları(İlk renklerim.ilk hayvanlarım,ilk oyuncaklarım vb) tamamen farklı bir eğitim felsefesi ile sağ beyin öğrenme ilkelerine göre oluşturulmaktadır.

Bebek Zeka Kartlarını nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili makalelerimizi de sayfamızda bularak okumanızı öneriyoruz.