Bilişsel zeka; hatırlama, mantık yürütme, problem çözme, algılama şeklide analitik düşünme gerektiren olguları kapsayan zeka türüdür. Diğer bir deyişle duygusal zekanın dışında kalan kısımdır. Bilişsel zeka IQ diye bildiğimiz zekadır.  Zeka, genetik aktarım ve çevrenin birleşimiyle meydana gelmektedir. 

Bir bebekte beyin hücreleri, döllenmeden sonraki üçüncü haftayla birlikte başlar ve beyin yapısındaki gelişmelerin büyük bir çoğunluğu bu dönemde oluşmaktadır. Bu dönemde nöronların çoğu, beyindeki kendi bölgelerine yolculuğa başlar. Bu durumda gelecekte bebeğin algılamasını, beden hareketlerini, reflekslerini, düşünme ve dil becerilerini yönetecek olan bilişsel zeka sistemini meydana getirmektedir. 

Bebek Bilişsel Zeka Geliştirme İpuçları

  • Bilişsel zeka, genetiğin ve çevrenin yanı sıra beslenme ile de ilişki içindedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde, mama ile beslenen bebeklerdekine göre bilişsel zeka daha yüksek olduğu araştırmalarla ortaya konulmuştur. Anne sütünde beyinin gelişimine olumlu etkisi olan yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitleri hayvansal sütlerde bulunmamaktadır. Anne sütünde beynin tüm bölümlerini geliştirecek olan besin ögeleri mevcuttur. Bu besin ögeleriyle nörolojik olarak gelişim yüksek hızda olmaktadır. 
  • Sağlıklı bir uyku uyuyan bebeklerde bilişsel zekanın yüksek olduğu görülmüştür. Bebekte uyku düzeni oluşturmak ve güvenli uyku ortamı sağlamak bebeğin zekasını destekleyecektir. 
  • Anne ile birlikte büyüyen bebeklerde bilişsel zeka gelişimi daha yüksel olmaktadır. Anne sıcaklığında büyüyen bebeklerde,  babaanne, anneanne, bakıcı ile birlikte büyüyen bebeklere göre bilişsel zekalarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca anneyle birlikte büyümeyen bebeklerde dikkat dağınıklığı anne ile birlikte büyüyen bebeklere göre daha fazladır.
  • Bebeklik döneminde sinir hücreleri oluşmaya başladığı için, ilk aylarda bebek farklı görsel uyaranlara ihtiyaç duyar. Yapılacak pratikler bebeğin bilişsel zekasını geliştirmek için çok önem taşımaktadır. Örneğin; bebeğin yatağının üstüne asacağınız renkli ve hareketli oyuncaklar ya da görsel kartlar kullanmak işe yarayacaktır. Ayrıca farklı sesler de bebeğin bilişsel zekasını olumlu etkileyecektir. Değişik sesler veya müzikler dinletebilirsiniz. Bunlarının yanında ilk aylarda bebeklerde koku alma duyusu çok güçlüdür. Annesini bile kokusundan tanıyarak ayırt edebilen bebeklere farklı kokular koklatmak bebeğin bilişsel zekasını destekleyecektir.   
  • Anne ve bebeğin arasındaki bağı güçlendirmek de bilişsel zekayı geliştirmektedir. Örneğin; bebeğe gülümseyerek adını söylemek, sürekli göz teması kurmak ve güzel ses tonuyla konuşmak anne ve bebeğin bağını güçlendirmektedir. Masaj yapmak ve masal okumak gibi aktivitelerde bu bağı güçlendirmeye destekleyecektir. Böylelikle bebeğin beyin ve bilişsel zekasını geliştirmede yardımcı olacaktır.
  • Bebek yürümeye başladıktan sonra da keşfetmek için dokunmaması gereke nesnelere dokunmaya başlayacaktır. Böyle durumlarda verilen tepkiler çok önemlidir. “yapma, olmaz, dokunma” gibi sert tavırla inat ve kaygıya neden olan söylemlerle karşılaşan bebeklerin bilişsel zeka gelişimi olumsuz etkilenmektedir. Bunun yerine bebeğinize sakıncalı olduğunu anlatarak yapmamasını sağlamaya çalışın. 
  • Bebekle birlikte oynanacak oyunlar da bebeğin bilişsel zekasına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bebek zeka kartları ile bebeklerin dış dünyayı tanıması sağlanabilir. Emekleyen bebekler için evdeki nesnelerin çıkardığı seslerden korkmaması için birlikte o sesleri çıkarmak iyi olacaktır. Örneğin; kapı çalması ya da saatin çıkardığı sesleri taklit etmek gibi. Ayna karşısına geçerek farklı mimikler ve yüz hareketleri yapmak da bebeğin bilişsel zekasını geliştirecek aktivitelerdendir. Kuklalar, farklı boyutlardaki yap bozlar, resimli kitaplar bebeğin bilişsel zekasına destek olacaktır. 
  • Bebeğinizle konuştuğunuz zamanlarda, olayın gelişimine göre farklı ses tonları ve vurgulamalar yapmak hem bebeğe öz güven aşılamaktadır hem de zekası açısından da bebeğe çok faydalı olacaktır.