Bebeklik döneminde odaklanmak ve dikkat verebilmenin beyin gelişimi için önemi büyüktür. Bebeklerde konsantrasyon becerisi, bebeğin çocukluk ve yetişkinlik dönemindeki öğrenim başarısını olumlu yönde etkilemektedir. Çünkü konsantrasyon öğrenmekle direkt olarak alakalıdır. Bir şeyi öğrenmek, bilinçli bir dikkat vererek odaklanmayı ve konsantrasyonu gerektirir.

Bebekler dünyaya konsantrasyon becerisiyle gelirler. Yalnız bu beceriyi kontrol edebilmeleri ve yönlendirmeleri  zaman içinde gelişmektedir.

Diğer birçok beceride olduğu gibi bebeğin dikkat ve konsantrasyon becerisinin de ilk yıllardaki gelişimi, hayat boyu konsantrasyon kalitesini etkiler.

Bebeklerde konsantrasyon süresi yetişkinlere nazaran oldukça kısıtlıdır. Bu süreler ay ay değişim ve gelişim gösterir.

2 -7 ay arasındaki bebekler etrafındaki kişileri en fazla 2-3 dakika boyunca

gözlemleyebilir, kişilerin yüz ifadelerini okumaya çalışır, ses çıkararak birisiyle iletişim kurabilir. 7 aydan itibaren bu tür aktivitelere verdiği dikkat 5 dakikaya kadar çıkabilir.

18 aylık bir bebeğin bir aktivitede sürdürdüğü dikkat, yaklaşık 30 saniye kadardır. Zaman zaman 1-2 dakikaya çıkabilir.

24 aylık bir bebeklerde konsantrasyon 30-60 saniye kadar sürdürebilir. Biraz cesaretlendirmeyle birlikte bu süre 2-3 dakikaya çıkabilir.

Bebeğin ayına ve gelişimine uygun aktiviteler bulup sunmalı fakat mevcut dikkat kapasitesini göz önünde bulundurup bu konuda onu çok bunaltmamalıdır. Bebek nesnelere veya etkinliğe karşı beklediğiniz kadar ilgi göstermeyebilir. Bu durumda panik yapmaya gerek yoktur. Unutmamak gerekir ki her bebeğin ilgi alanı farklıdır.

Araştırmalara göre dikkat becerisinin gelişmesi ilk bebeklik döneminden başlayıp 7 yaşına kadar süren bir serüvendir.

0-6 ay içerisinde zeka kartlarıyla yapılan sunumlar bebeklerde konsantrasyon geliştirmek için biçilmiş kaftan gibidir. Zeka kartları hem ilk dönem dikkat becerisini geliştirip diğer dönemlere daha dikkatli geçebilmeye katkı sağlar hem de farklı kullanım ve oyun seçenekleri sunduğu için ileriki dönemlerde de faydalanabilinecek şekilde etkili materyallerdir. Kısacası dikkat ve odaklanma becerisinin temelleri atılan 0-3 yaş döneminin tamamında etkili şekilde kullanılabilirler.

Bebeklerde Konsantrasyon Gelişimi İçin İpuçları

  • Bebeklerde konsantrasyon gelişimi için dikkat geliştiren oyunlar önemlidir. Bu oyunlarda kullanılan kartlar vb oyuncaklar da oldukça faydalıdır. Fakat bu oyunların sadece kurgu oyunlar olması gerekmez. Günlük hayatın içindeki birçok şey de bebek için yenidir ve bir nevi oyundur.
  • Bebekle yüz yüze etkileşim kurmak  onunla bol bol konuşmanın yanında mesela bezini değiştirirken veya ona mama hazırlarken ne yaptığını dikkatini çekecek bir sesle anlatmak dikkat gelişimi için faydalı bir aktivitedir. 
  •  Bezini veya bir oyuncağını getirmesini istemek gibi seviyesine göre ufak görevler vermek de çevreye dikkatini vermesini ve sağlayan bir oyundur. 
  • Zaman zaman bazı isteklerini hemen vermek yerine çabalaması için az bir müddet fırsat tanımak da bebeğin odaklanmasını artırır. 
  • Oyuncakların hepsini aynı sepete karışık olarak doldurmak yerine kategoriler halinde toparlamak da dikkat gelişimi için oldukça faydalı bir yöntemdir. Bu şekilde bebek veya çocuk neyi oynamak isterse ona yönelir ve sepetin içindeki karma düzende olduğu gibi, karşısına çıkabilecek diğer oyuncaklarla dikkati dağılmaz.
  • Onun ilgilerine göre oyunlara ağırlık vermek de dikkat süresine olumlu etki eder. Zira bebek ve çocuklar kendi seçtikleri şeylerle daha fazla ilgilenirler. 
  • Gene ilgisini çeken herhangi bir nesneyle ilgilenirken -güvende olduğundan emin olduktan sonra- müdahale edilmeden oynamasına fırsat vermek gerekir. Kendilerinden odaklandıkları bu an öğrenmelerinin en yüksek seviyede olduğu andır. Gereksiz müdahaleden kaçınmak gerekir. Çünkü bu, dikkat seviyesine olumsuz etki eden bir faktördür.
  • Ekran bebeklerin konsantrasyon becerilerine ket vuran bir etkendir. Bu sebeple bebekleri 3 yaşına kadar her türlü ekrandan uzak tutmak, sonrasında da kontrollü bir şekilde kullanımını sağlamak gerekir.