Bebeklerde korku anları anne ve babanın üzerinde durduğu konulardan biridir. Henüz 1 yaşına dahi girmemiş bebeklerde korkuyu görebilmek mümkündür. Hatta 2 – 3 yaşına kadar bebekliği ele aldığımızda bu süreye kadar korku yaşanmaktadır. Genel olarak korkuya her yaş aralığında rastlayabiliriz. Hangi yaşta olduğumuzdan çok gösterdiğimiz mücadele önemlidir. Ebeveynler içinde aynısını söyleyebiliriz. Çocuklarda korku belirtisi olduğu zaman baş edebilmek gerekir. Anne ve baba çocuklar için büyük etkendir. Aynı zamanda ilk söz sahibi anne babadır.

Bebeklerde yaşanılan herhangi bir şey sizin için endişe oluşturabilir. İster ilk çocuğunuz olsun olsun ister ikinci ya da üçüncü… ebeveynler her çocukta aynı duyguyla hareket eder. Bebeklerin henüz her şeye muhtaç olmasından dolayı anne baba çok dikkat eder. Fakat ilk çocuklarda yaşanılan acemilik daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğin yaşadığı en ufak bir farklı tepkiler bile bizim gözümüzde büyüyebilir. Bebeklerin yaşadığı istem dışı hareketler ebeveynlere garip gelebilir. Bu yüzden panik yapmadan bebeğe sakin şekilde yaklaşılmalıdır. Anne ve baba olarak yapacağınız yanlış bir harekette bebeğiniz ürkebilir.

Bebeğe yaklaşım şekli her zaman sakin olmalıdır. Panikle ve bağırarak yaklaşmak bebekte endişe ve korkuya yol açabilir. Henüz dünyaya yeni gelen bebeklere daha hassas davranılması gerektiğini birçok kişi söyler. Hem bu bilgiler halk tarafından değil, bizzat uzman hekimler tarafından söylenir. 

Bebeklerde Korku Anlarında Yaşananlar

Bebeklerde korku, ebeveynlerin ve çevrenin gösterdiği tutumla ilgilidir. Korku anlarında yaşanabilecek olumsuz etkiler bebeği hemen etki altına alabilir. Hem ailenin yaşamı hem çevrenin yaşamı bu yüzden çok önemlidir. Daha sakin bir yerde yaşantı süren aileler huzurlu şekilde hayatı devam eder. Bunu bir örnekle anlatmak daha açıklayıcı olur. Aile şehrin merkezinden uzak bir yerde yaşadığında sessiz ve sakin bir hayatı olur. Ancak şehrin merkezinde yaşayan aile ise sürekli dış etkenlerin sesine maruz kalır. Çevre kirliliği, gürültü kirliliği ve hava kirliliği gibi etkenlerle yaşamak zorunda kalır. Özellikle çocuklu aileler için daha korkutucu sonuçlar ortaya çıkabilir. Arabanın korna sesleri, havai fişek ve farklı gürültüler çocuğu korkutabilir. Hiç daha önce alışık olmadığı seslere maruz kalan bebekler için endişe oluşabilir.

Bebeklerin korku nedenleri yukarıda bahsettiğimiz bazı etkenlerle oluşabilir. Bu nedenlerin yanında daha farklı etkenlerde muhakkak olumsuz şekilde yansır. Anne babanın alacağı kararlar ve gösterdiği hassasiyet bu nedenleri tek tek ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bebeklerde korku ne zaman başlar sorusuna daha detaylı bilgi vermek gerekir. Ancak şöyle söylemek belki de doğru olabilir; bebeklerin kırkı çıktıktan sonra normal bir hayata başlar. Kendini bileceği bir döneme adımını atmış olur. 6 aydan sonra ve 9 aylık dönemiyle beraber korku durumları yaşanabilir. Fakat bu konuda gerektiği yerde uzman desteği almak sizlere fayda sağlayabilir.