Bebeklerde korku duygusu aslında yaşamın bir doğal parçası. Her bebeğin yaşadığı korkular zaman içinde kaybolup gider. Bebeklik döneminde yaşanan korkular gelişimin bir göstergesi olabilir. Yani bebekler büyüdüğü için aynı bir yetişkin gibi olmaya başlar. Normal bir yetişkin kadar diyemesek de belli özellikler bebeklerde kazanır. Fakat korkuyla mücadele edebilmek ve bunu kalıcı hale getirmemek gerekir. Ebeveynler bebeğin gelişim sürecinde bebekler kadar meraklıdır. Bebeklerde korku ne zaman başlar? Bebeklerde korku duygusu ne zaman başlar? Ve buna benzer soruları araştırırlar.

Bebeklerin yaşadığı gelişkenlik süreci doğal akışında yaşanmaktadır. Bu doğal akışında yaşanılan belli takım alışkanlıklar bazen değişiklik gösterebilir. Hiçbir ebeveyn bebeğinin olumsuz bir hastalığa kalıcı şekilde yakalanmasını istemez. Fakat insan beyninin bilinçaltı bize görüleni söylemeyebilir. Yani bilinçaltında farklı duygular ortaya çıkabilir. Konuyu daha fazla dağıtmadan genel olarak br toparlayalım.

Bebeklerde korku, doğal bir süreçten ibaret olduğunu belirtmiştik. Ancak bu doğal süreçte anne babanında gerekli sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. Sadece doğal süreç şeklinde görmek yanlış olabilir. Sürecin kalıcı olmaması için dikkatli olmak da fayda var. Bebeklerden önce ebeveynler bir endişeye kapılmamalıdır. Korku ve kaygının anne ve baba kendilerinde de olabileceğini bilmelidir. Aynı bir duygu serüveni olarak görmek de mümkünüdür. Şimdi gelin hep birlikte bebeklerde korku ne zaman başlar ve ne zaman son bulur? Sorusuna sırasıyla cevap verelim.

Bebeklerde Korku Ne Zaman Başlar?

Bebeklerin dünyaya gelseler bile ilk ayına kadar ne olduklarının farkına varamazlar. Yenidoğan bebeklerde sürekli uyku halleri ve gözünü açamama durumları baş gösterir. Halk arasında sıkça bilinen 40 gününden sonra ancak çocuk kendine gelir. 1 ayı geçen bebek daha yeni yeni dünyanın farkına varmaya başlar. Bu süre bile bir bebek için oldukça kısa diyebiliriz. Henüz çevresini ve kendisini bilmeyen bebek sürekli uyku ve ağlama ile meşguldür.

6 aylık döneminde her şeyin farkına daha iyi varır. 1 yaşına yaklaştıkça keşif ve merak duyguları ortaya çıkar. Bebeklerde korku ne zaman başlar, sorusunun yanıtı bu aylarda gizlidir. 6 ile 9 aylık dönemlerde bebeklerin korku duyguları gelişir. Gördükleri nesneler karşısında korku ve endişeye kapılabilir. Hem bilinç altına yerleşen hem de yaşadığı olaylar korku duygusunun ortaya çıkmasını sağlar. 

Bebeklerde korku ‘’Yabancı Korku’’ olarak da isimlendirilebilir. Bunun sebebi ise, bebeğin dışarıya henüz adapte olmayışından kaynaklanır. Sürekli anne ve babayı gören bebek dışarıda gördüğü yabancı insan, nesne ve hayvanlara karşı korku ile yaklaşabilir. Bu süreçte anne ve baba bebeğin yanında olarak korkuyu yenmesi sağlanabilir. Korktuğu durumların üzerine gidilerek anlatılmasında fayda vardır. Bu durumlarda korkunun daha çabuk geçeceği söylenmektedir.

Bebeklerde Korku Ne Zaman Biter?

Bebeklerde korku ne zaman başlar, konusuna yanıt bulduk. Korkunun ne zaman başladığı kadar ne zaman biteceği de son derece önemlidir. Belli bir yaşa kadar süren bu korku, kalıcı olmamasına dikkat edilmelidir. Genelde 2 yaşına kadar bebeklerin korkuyu yendiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Fakat bebeklerde yalnız kalma korkusu da unutulmamalıdır. Yani bebeğinizi sık sık yalnız bırakmamalısınız. 

Yalnız kalan bebeklerde korku ve endişe duyguları ağır basabilir. Ev içinde farklı bir odada olsanız dahi ses çıkarın. Evin içinde bulunduğunuzu çocuğunuza hissettirin. Sonuç olarak korkuyu yenmesi için çocuğunuzu cesaretlendirin. Beraber korkuyu yenebileceğinizi söyleyin. Diğer türlü korkular 4 yaşına kadar devam edebilir. Ve önlem alınmadığı takdirde yetişkinlik zamanında korkular yeniden ortaya çıkabilir.