Bebeklerin erken konuşması birden fazla nedene bağlıdır. Bir bebek dünyaya geldiği zamandan itibaren öğrenmeye başlar. Ebeveynlerin sorumluluğu da bebeklerine doğru nesneleri, doğru şekilde sunmalarıdır. Oyun oynamak bebek ve çocuklar için hayatlarının ilk yıllarında vazgeçilmez bir parçasıdır ve öğrenmenin kolay olmasını sağlayan olgulardır. Çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel gelişimini desteklemek için 0-6 yaş çok önemlidir. Bebek zeka kartları ile yaş, öğrenme ve dikkat süresi göz önüne alınarak eğlenceli bir şekilde bebeğe sunulduğunda, duygusal beceriler, sosyal beceriler, konuşma becerileri alanlarındaki gelişim hızlanmaktadır. Bunun yanında bebeklerin sevgi dolu bir aile ortamında büyümeye ihtiyacı olduğunu da unutmamak gerekir. 

İlk altı aylık dönemde bebeklerin erken konuşması beklenmemelidir, bu döneme konuşma öncesi dönem adı verilmektedir. Bu ilk altı aylık dönemde bebekten agulama tarzında sesler işitilir. Bebekler bu dönemde konuşmasalar bile mutluluk, kızgınlık, rahatsızlık gibi duygu durumlarını ifade edebilir, ebeveynler ve bebek arasındaki kendilerine has iletişim biçimi meydana gelir. Dokuzuncu aydan sonra bebeklerin çıkardıkları sesler anlam kazanmaktadır, bu sesler adeta bebek konuşması gibidir.

Bebeğin erken konuşmasını desteklemek için yapılacak pek çok yöntem vardır. Dil gelişimi kademeli olarak doğumdan sonra başlar ve çıkarılan anlamsız seslerle devam edip konuşma ile son bulmaktadır. 

Bebeklerin Erken Konuşması İçin Desteklenen Etkinlikler

  • Bebeklerin erken konuşması için destekleyen en önemli yöntem, onunla olabildiğince fazla konuşmaktır. Bunu yaparken de kolay, yavaş ve ona direkt yönelerek konuşmaktır. 
  • Bebeğinizle birlikte olduğunuzda neler hissettiğinizi bebeğinize anlatın. Birlikte gittiğiniz yerler, gördüğünüz olaylar hakkında yorumlar yapın. 
  • Yeni sözcükler kullandığında konuşmasını ve kurduğu iletişim için ödüllendirin. 
  • Bebeğiniz sizinle iletişime girmek istediğinde hemen ona bakın, dikkatli ve ilgili olun. Cevap vererek, kafa sallayarak ya da gülümseyerek anlattığı şeyi anladığınızı ifade edin.
  • Bebeğinize mutlaka her gün kitap okuyun. Kitapta gördüklerinizi ve olayları tarif etmeye çalışın.
  • Tekrar eden kalıplara sahip hikayeler, masallar ve şiirler okumaya gayret edin. Kelimeleri tanıması için hikayelerin anlatımını karşılıklı konuşma şeklinde bebeğe sunmanız ve birlikte hikayeler uydurmanız, bu hikayeleri soru sorarak yapmanız kelime dağarcığına ve konuşmasına katkı sağlayacaktır. 
  • Birlikte şarkılar dinleyin, nakarat kısımlarını ezberleyip birlikte tekrar edin. 
  • Günlük aktiviteleriniz ve konuşmanız esnasında zaman kavramlarını, renkleri ve sayıları kullanma özen gösterin.
  • Bebeğinizin sizden aldığı komutları ve mesajları başkasına iletmesine yönlendirin. 

Konuşmayı Destekleyecek Bebek Zeka Kartları

Bebeklerin ilgisini çekme konusunda yardımcı olan resimlerle düzenlenen zeka kartları, bebeklerin günlük yaşantısında sıkça karşılaştıkları temel kavramların ve nesnelerin öğrenilmesinde ve tanınmasında oldukça etkili olmaktadır. Bebeklerin ihtiyaçlarının giderildiği ve sakin olduğu bir zaman seçilerek, uygun güvenli bir yere ya da pusetine oturtarak günlük olarak birkaç sözcük seçerek bebeklere gösterilmesi ve bunu yaparken anlaşılır bir ses tonuyla ve tane tane bebeklere sözcükleri söylemek ve resmi göstermek bebeğin erken konuşmasını destekleyecektir. Bebek ilk aylarında konuşmasa bile, zamanla ilerleyen aylarda konuşmaya akranlarından önce başlamasına katkısı olacaktır.

Zeka kartları, kavram kartları ya da kelime kartları gibi materyallerin bebeklerin ilk aylarında yeni sözcükler ve kavramlar öğrenmesinde oyun şeklindeki yararlı bir kaynaktır. Kartlarla bilgiler, bebeklerin zihinsel gelişimine uygun bir biçimde sunulur, bebeğin bilgileri daha kolay kavrayıp, beynine kaydetmesine ortam yaratmaktadır.  Kelime- zeka kartları ile bebeklerin odaklamana becerileri, işitsel ve görsek dikkatleri, dil ve konuşma becerileri kuvvetlenmektedir. Aynı zamanda el- göz koordinasyonu ve ince motor becerileri gelişir, duyusal, sosyal ve duygusal gelişimleri desteklenmiş olur.