Bebeklerin işaret dili anlayışı yetişkin insanlardan farklı çalışabilir. Henüz konuşmayı bilmeyen çocuklar el ve yüz hareketleriyle bizlere bir şeyler anlatmaya çalışır. Bebeklerin sergilediği hareketler bizlere anlamsız gelse de aslında onlar bizlere bir şeyler anlatmak istiyor. Henüz konuşma iç güdüleri gelişmediği için isteklerini el işaretleriyle yapmak istiyorlar. Ayrıca doğuştan ya da bebeklik döneminde duyma yetisi olmayan çocuklarda işaret dili kullanılmaktadır. Bu konuyla ilgili daha detaylı yazılar paylaşacağız. 

Yeniden konumuza dönelim. Bebeklerin konuşma öncesi süreci biraz sancılı geçer. Bebekler bu dönemde asıl anlatmak istediklerini söyleyemezler. Bu durum karşısında da biraz sinirlilik halleri gözükür. Ebeveynlerde anlamakta fazlaca zorluk çeker. Bebekten bebeğe değişlik gösteren konuşma dönemi 2 yaşına kadar devam eder. Bebeklerin tam anlamıyla kendilerini ifade edebilmesi için 2 yaşına gelmeleri beklenir. Bundan önceki zaman diliminde yarım konuşur şekilde ve daha çok işaretlerle yapmak istediklerini anlatmaya çalışır. Hem bebek hem de anne baba için zor bir süreçtir. 

Bebeklerin İşaret Dili İçin Aileler İrtibatta Olmalı 

Bebeklerin işaret dili konusunda aileler dikkat etmelidir. Bebeğinizle anlaşabilmek için farklı iletişim yollarını kullanmalısınız. Bebeğinizle aynı duyguları paylaşmak ve bulunduğu durumu anlamak gereklidir. Bebeğinize anlayışlı davranmanız iletişimi daha da kolaylaşacaktır. Yetişkinler için iletişim neyse bebekler ve çocuklar içinde odur. İletişim belli bir yaştaki insanlar için değildir. Anlaşabilmek ve anlaşmak için iletişim kullanılır.

Ebeveynler egzersiz ve eğitim metotlarıyla birlikte çocuklarına doğru iletişim yöntemlerini uygulayabilir. Konuşma süreci belki de daha erken gerçekleşebilir. Burada yapılması gereken en önemli durum ise, irtibatta olmaktır. İrtibattan kastımız, bebekler anlamıyor olsa dahi konuşun. Bebeğinize bir şeyler anlatın. Ve anlatım tarzınızı hep tam kelimelerle yapın. Tabiri caizse bebek dili ile konuşmayın. Bu durum ileri de kelimeleri tam telaffuz edememesine yol açar. Örnek verecek olursak; yumuta, yaydım, aba gibi kelimelerle telaffuzu aslında zorlaştırıyoruz. 

İşaretlerle anlaşabilmek için bebeklerinizin ne istediğine iyi bakın. Neyi ve nereyi işaret ettiğini gözlemleyin. Ve gösterdiği eşyayı veya cismi önüne getirin. Sorun bunu mu istedin diye. Aynı zamanda sizde işaret ederek, ‘’Çocuğum bana topu getir.’’ diyebilirsiniz. Burada hem komut vermiş olursunuz hem de işaretle anlaşmaya çalışırsınız. Uygulamalı şekilde olayları anlatmak daha çabuk adapte olmasına olanak tanır.