Sizce bebeklerin korkması sıklıkla karşılaşılan bir durum mu? Bebek ve çocuk yaşlarda yaşanılan korku ileri de travmaya dönüşür mü? Korku istemsizce mi gerçekleşir, yoksa bilinçli şekilde mi korku anında tepki verilir? Bu ve buna benzer sorular için gelin hep birlikte yanıtlar bulalım.

Korku, bir olmayan durum karşısında tehdit algısı olduğu düşünülen veya tetiklenen olumsuz hissiyat. Bir olay karşısında yaşadığımız tedirginliklerin bütünü. Yaşanılan ani olayların bazılarına verdiğimiz tepkiler. Korkuyu 3 farklı anlamda da ele alabilmek mümkün. Korku yaşayan bir kişi olay karşısında donup kalabilir ya da felç yaşayabilir. Korkuyu genci yaşlısı, kadını erkeği herkes hisseder. Fakat her kişinin hissettiği korku bir olmayabilir. Örneğin bebeklerin yaşadıkları korku ile yetişkin birinin yaşadığı korku bir değildir.

Bebeklerin korkması ebeveynlerin yanlış tutumlarından da kaynaklanabilir. Endişe ve kaygı yaşanılan süreçte korkuya dönüşebilir. Bebeğin gösterdiği davranışları daha küçük diye, ciddiye almamak korkuyu tetikleyebilir. Bebeğin davranışları ve kaygılandığı durumları belirlemek önemlidir. Ancak bu süreç biraz zor gerçekleşebilir. Henüz küçük olmasından dolayı size yeterince ipucu vermeyebilir. Yenidoğan bebek korkması sıklıkla karşılaşılan bir durum olabilir. Bebeğin yaşam tarzı ve çevresel faktörler önemli etkenler olabilir.

Bebeklerin Korkması ile İlgili Yaşanılan Nedenler

Bebeklerin korkması, umursanmayacak bir konu değildir. İleri ki dönemlerde korkunun kalıcı olmaması için dikkat edilmelidir. Herkesin bildiği üzere bebeklik ve çocuklukta yaşanılan birçok travmalar yetişkinlik dönemine yansır. İnsanın yaşadığı birçok olay aslında çocukluk döneminden kalmadır. Bu yüzden endişe, kaygı ve korku gibi etkenleri dikkate almalıyız. Bunu sağlayacak olan yine ebeveynlerdir. En basitinden bebeklerin karanlık duygusunu yenebilmeleri için gece lambası kullanılır. Bu alışkanlık belli bir yaşa kadar devam eder.

Bebeklerde gece ve gündüz kavramı farklı olabilir. Bu yüzden bebeğiniz gece uyuduğu zaman gece lambası kullanılabilir. Bu sayede bebeğe güven hissi gelir. Korku hissiyatı ise ikinci plana düşer. Ve geceleri çocuğunuz sık sık kalkıyorsa muhakkak duymalısınız. Çocuğunuz sizin olmadığınızı fark etmemeli. Bu gibi hareketler çocukta endişe ve korkuya yol açar. Bebeklerin korkması şu nedenlerle oluşabilir;

  • Bebeklerin uykuda korkması olağan bir durumdur. Bebekler rüyalarında gördükleri durumlar karşısında korkabilir.
  • Bebeklerin ve çocukların yaşadığı deneyim azlığı korkuya sebebiyet verebilir.
  • Hayal gücü bebeğin ilerleyen yaşında korkutucu bir hale gelebilir.
  • Bebeklerin korkması büyük nesnelerdende kaynaklanabilir. Yani Bebekler kendilerinden daha büyük gördüğü nesneler karşısında korku yaşayabilir.
  • Belli bir yaş sonrası yapılan etkinlikler bebeği korkutabilir. Örneğin 1 ya da 2 yaşına kadar hayvanları seven bebekler daha sonrasında korku yaşayabilir.
  • Ebeveynlerin tedirgin, kaygı ve endişe yaşamaları da bebekleri etkileyebilir. Bebeğiniz sizden gördüğünü direkt olarak algılar ve yaşar.