Dahi bir bebek akıllı ve akıllı değil gibi bir gruplandırma yapmıyoruz. Böyle bir yargı asla doğru olmaz. Bu makalede değindiğimiz konu oldukça farklı. Normalin üzerinde zekaya sahip olan bebeklerin gösterdiği belirtileri ebeveynlerin daha kolay anlaması için maddelere ayırdık. Bu tür bebeklerin genel özellikleri, daha hızlı düşünebilmek ve öğrenmektir. Beyinleri güçlü çalışan bu çocukların sergilediği tuhaflıklar çevresine garip gelse de aslında üstün zekalı olduklarına işaret eder. Aşağıdaki özellikler çocuğunuzda varsa ve dahi olduğunu düşünüyorsanız muhakkak bir uzmanla istişare etmelisiniz.  

Dahi Bir Bebek Belirtileri

İletişim ve Dil Becerisi Gelişimi  

Bebekler doğdukları günden itibaren farklı sesler çıkarırlar. Ağlarken çıkardıkları sesler de buna dahildir. İlk kelimelerini genellikle 12. Ayda söyleyen bebekler genellikle 18. Aya kadar kelime oluşumunu tamamlarlar. Fakat 14. Aydan önce cümleler kuran bir bebeğiniz varsa ve kelimelere, kitaplara ilgisi büyükse bunun istisna olduğunu unutmayın. Bebeğinizi yakın takibe alın.  

Duygusal Güç  

Dahi bir bebek üzerinde duygusal zeka ağır basar. Olumlu ve olumsuz duyguları da çok net hissedebilirler. İnsanlara ve hayvanlara bağlılıkları yüksektir. Bu yatkınlıklarından ötürü çocuklar yadırganmamalıdır. Aksine teşvik edilmeli ve bu konuda uzman birine danışılarak nasıl bir yön izleneceği konusunda yardım alınmalıdır.  

Uyarı  

Bebeğiniz üstün zekalıysa konuşurken göz teması kurabilir. Duyduğu seslere karşı tepkisiz kalmaz ve başını o yöne doğru çevireiblir. İleri seviyede algıya sahip olan çocuğun davranışları incelenmelidir.

Yalnızlık  

Dahiler kendilerinden başkasına ihtiyaç duymazlar. Bu özellik bebeklikten bu yana bazı şekillerde kendini gösterir. Örneğin oyun oynarken yalnızlıktan şikayetçi olmazlar. Kitaplarla ilgilenirken, boyama yaparken, bulmaca çözerken ikinci bir kişiye ihtiyaç duymazlar. Yalnız şöyle bir durumda vardır. Çocuklar arkadaşlarıyla vakit geçirmekten hoşlanır. Dahi bir bebek bir veya iki arkadaşla da mutlu olabilir. Küçük bir grupta kendini ifade etmekten daha hoşnut olacaktır.  

İnatçı  

İnatçı çocuklar ebeveynleri streslendirse de inatçılığın da dahilik belirtisi olduğunu söyleyelim. Her inatçı çocuk dahidir demek elbette doğru olmaz. Yalnız pek çok tuhaf özelliği taşıyan çocuğunuzda inatçılık huyu da varsa bunun yüksek zeka işaretlerinden biri olduğu unutulmamalıdır. İnatçılık olduğu zaman yine de dahi bir bebek yakıştırması yapabiliriz.

Odaklanma  

Bebeklerin etraflarında meydana gelen herhangi bir uyarana karşı verdikleri tepki hızlıdır.  Sesten ve hareketten kolay bir şekilde etkilenen bebekler odaklanmada problem yaşarlar. Bebeğiniz üstün zekalıysa altı aylık olmadan önce odaklanma süresinin normalden daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.