Hepimiz belli başlı çocukluk evresi geçirmişizdir. Her çocuk farklı farklı oyuncaklarla oynar. Az da olsa her bebek oyuncakları sever. Sevmeyen çocuk neredeyse yok diyebiliriz. Çocukluğun anlamı da bebek oyuncakları ile anlaşılır. Birey yapısı gereği döneminde kendini oyuncaklarla meşgul eder. Fakat oyuncakların seçimine de özen gösterilmelidir.  

En faydalı bebek oyuncakları çocuklar için doğru seçilmelidir. Burada iş yine ebeveynler düşüyor. Çocuğunuzun hem eğlenebileceği hem de beyin gelişimini sağlayacağı oyuncaklar seçilmelidir. Örneğin 5 yaşına kadar olan çocuklar için daha çok görsel ağırlıklı nesneler seçilebilir. Oynayacağı oyuncaklar el becerisini geliştirecek aletlerden oluşmalıdır. Tutma, gözlemleme, birleştirme ve çözümleme yapabileceği oyuncaklar gelişim sürecine büyük katkı sağlar.

bebek oyuncakları

Bebek Oyuncakları Seçimi Nasıl Yapılır? 

Bebek oyuncakları seçmek kimi ebeveyne göre zor bir iştir. Ebeveyn, en iyi ve faydalı oyuncağı seçebilmek için ince eleyip sık dokur. En iyisini bulmanın birden fazla yolu var. Öncelikle bebeğinizin cinsiyetine göre oyuncak seçin. Erkek ve kız olarak oyuncakları ayırın (ortak kullanımlar istisna). Bebeğinizin ilgisini belirleyin. Daha çok hangi nesne ve oyuncaklara ilgi duyuyorsa, onu almaya özen gösterin. Bazen durumlar terste tepebilir. Örneğin kız çocuklar, oyuncak arabalarla oynamak isteyebilir. Erkek çocukların oynadığı birçok oyuncağı kızlarda oynamak ister. Bu gibi durumlarda fazla cinsiyetçi yaklaşımda bulunmamak gerekir. 

Yerine göre renk seçimleriyle erkek ve kız oyuncakların ayrı olduğunu çocuklara da belli etmelisiniz. Bebek oyuncakları seçiminde diğer bir önemli hususta yaş aralığı. 0 – 12 ay ile 12 – 24 ay arasında oynanacak olan eşyalar bir değildir. Hatta 6 aylık sürece kadar oynamak istediği ve daha sonraki aylar için tercih edeceği oyuncaklar farklılaşır. Seçim yaparken çocuklarınızın uygun olduğu yaş aralıklarına göre seçim yapmalısınız. Şimdi bebekler için en çok tercih edilen oyuncaklara göz atalım. 

Alabileceğiniz En İyi 6 Bebek Oyuncağı 

Bebek oyuncakları için vereceğimiz öneriler yeni doğan bebeklerinden başlayıp, çocukluğa adımını atmış döneme kadar kısmını kapsamaktadır. Bu süre zarfı içinde en çok kullanılan ve hem çocukların hem de ebeveynlerin sıkça tercih ettiği oyuncakları söyleyeceğiz. 

Dönenceler  

Dönenceler hepimizin bildiği üzere genellikle beşiklerde kullanılır. Henüz yeni doğmuş bebeklerde kullanılan dönenceler, dikkat çekmek için bire bir. Ses çıkaran çeşitleri de bulunan dönencelerin çocukların oyalanması için oldukça güzel. Ayrıca üzerinde bulunan hayvan figürleri sayesinde bebeklerin keşfetme duyuları ortaya çıkar.  

Diş Kaşıyıcıları 

Diş kaşıyıcıları, 6 aylık dönemden sonra daha fazla kullanılmaya başlanır. 8 – 12 aylık dönemlerde sık sık bebekler diş kaşıyıcısına ihtiyaç duyar. Sadece dişlerin keşfedilmesine yardımcı olmaz. Sağlık açısından da bebeklerin rahat etmesini sağlar. 

Jimnastik Battaniyesi 

Aslında bunun ismini tam söylemek zor. Bazı yerlerde jimnastik merkezi olarak da geçmektedir. 6 ya da 8 aylık kadar olan sürece kadar kullanılır. Bebekler, battaniye şeklinde olan kalın bir halının üzerine yatar. Ve üzerinde farklı farklı eşyalar bulunur. Halının etrafından havada kalacak şekilde oyuncaklar dizilir. Bebekler, bu oyuncakları görerek erişme ve yakalama becerileri gelişir. Görsel olarak keşfetmeye çalışır. 

Zeka Kartları 

Bebek oyuncakları içinde belki de en faydalı olanların başına zeka kartlarını ekleyebiliriz. Çocuğun gelişimine önemli katkı sunan zeka kartları zihinsel açıdan oldukça faydalıdır. Yeni doğan bebek kartları ile başlayan zeka kartları 48 aya kadar olan serileri mevcut. 

Oyun Halısı veya Oyun Matı 

Bebeklerin yeni yeni kendilerini ve etrafı keşfettikleri dönemde alınabilecek en iyi oyuncaklardan biri de oyun halısıdır. Bu oyun halıların üzeri oldukça yumuşak ve bebekler rahatlıkla vakit geçirebilir. Ayrıca üzerinde hayvan ve farklı nesnelerin bulunması dikkatlerini çekecektir. İleri ki yaşlarını düşünerek puzzle şeklinde alacağınız oyuncak uzun vadeli bir seçenek olabilir.

bebek oyuncakları

Banyo Oyuncağı

Birçok bebek banyo yapmaktan keyif almaz. Hatta suyu gördüğünde ağlamaya başlar. Bu ağlama sendromunu oyuncaklarla çözebilirsiniz. Suyun içinde oynayabileceği oyuncaklar sayesinde suyu keşfetmesi kolay olacaktır. Bebek oyuncakları suya alışma evresinde kullanıma oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.