GLENN DOMAN METODU İLE OKUMA ÖĞRETMEK

Henüz okul çağına gelmemiş çocuklarınıza okul öncesi eğitim vermek ve okumayı öğretmek için tasarlanan Glenn Doman metodu ile çocuklarınızın erken gelişimine rahat bir şekilde katkı sağlayabilirsiniz. Dilbilimci Glenn Doman’ın geliştirdiği bu yöntem sayesinde çocukların entelektüel gelişim hızı artmakta ve kolaylaşmaktadır. Çocukların sadece fiziksel gelişimlerine değil aynı zamanda motor becerilerinin kazanılması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi ile ilgili olan Glenn Doman metodunu uygulamak da bir veli ve öğretmen için gayet kolaydır.

Bu uygulamayı geliştiren ve uygulamaya ismini veren Glenn Doman yazdığı birçok kitapla ebeveynlere çocuklarının gelişimi konusunda bir rehber oluyor. Çocukların beyin gelişimi konusunda uzman olan Glenn Doman, çocuklara okuma öğretmenin zor bir şey olmadığını söylüyor. Her bebeğin ve çocuğun okumaya ve öğrenmeye açık olduğunu ifade eden Glenn Doman, doğru metodlar kullanıldığı takdirde bunun basit olduğunu ifade ediyor. Bir çocuğun 6 yaşına kadar beyin gelişimini tamamladığını söyleyen Glenn Doman, ona bu yaşından sonra bir şeyler öğretmenin daha zor olduğunu ve öğrenme hızının yavaşladığını belirtir. Çocukların potansiyelin hafife alınmaması gerektiği üzerine kurulan bu metotla çok basit bir yöntemle çocuklarınıza okuma öğretebileceksiniz. Çocuklara okumayı öğretme konusunda çalışan birçok uzman problemin harflerin küçük yazılmasında olduğunu iddia ediyor. Örneğin televizyonda yayınlanan tüm reklamlara pür dikkat kesilen çocukların markaları bu kadar kolay ezberlemesinin nedeninin reklamlarda her şeyin büyük harflerle yazılıp sık tekrarlanmasından dolayı olduğunu söylüyor. Tamamen bu düşünce üzerine kurulan ve geliştirilen Glenn Doman metodu ile de çocuklara bu yöntem ile okuma öğretmenin detayları anlatılıyor. Çok basitçe özetleyecek olursak bir kağıda yahut karta büyük harflerle yazılan kelimeyi yüksek sesli olarak sürekli bir şekilde tekrarlayan ebeveyn daha sonra bu kartı çocuğa göstererek uygulanan yöntem ile çocuk duyar ve söylenen kelimenin neye benzediğini görerek sözcükleri heceleyerek ezberler sonunda da öğrenir.

Glenn Doman Metodu

METODUN İNCELİKLERİ

Ebeveynin bu metodu uygularken olabildiğince çocuğun kulağının sesleri net duyabileceği şekilde yüksek bir sesle telaffuz etmesi gerekiyor. Aynı zamanda kağıda ya da kartona yazılan kelimelerin de çocuğun gözünün net bir şekilde görebilmesi için büyük olması lazım. Bu sayede beyin duyulan ve görülen kelimeleri dönüştürüp aralarında ilişki kurabiliyor. Glenn Doman bu metodu uygularken arada sırada iki uygulama şeklinden birinde mutlaka hata çıktığını ifade ederek ebeveynlerin bu konuda oldukça dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Her çocuğun bir şeyleri öğrenmeye açık olduğunu söyleyen uzmanlar, öğrenmenin eğlenceli bir oyun haline getirilmesinin de birçok faydası olduğunu belirtiyor. Glenn Doman bu metodu uygularken çocukların keyifli saatlerinin seçilmesi gerektiğini ifade ederek, canları sıkkınken bu kartların çıkarılmaması konusunda da uyarılarda bulunuyor. Her bir seans başının beş on saniyeden fazla olmaması gerektiğinin de altını çizen Glenn Doman, yapılması ve dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin çocuğun rahatça görebileceği ebatlarda bir kartonun alınması ve kırmızı kalın çizgilerle kelimelerin belirtilen boyutlarda yazılmasını söylüyor. Sistemi deneyen birçok ebeveyn bunun basit ve etkili bir yöntem olduğunu söylüyor. Günde sadece en fazla 5-10 dakika harcanarak uygulanabilecek bu yöntemle beraber çocukların erken yaşta okuma yazma öğrenmesi hedeflenirken bunun getirileri de birçok kazanım sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre erken yaşlarda okuma öğrenen çocuklar, zekalarını okuma bilmeyen yaşıtlarına kıyasla daha iyi kullanabiliyorlar. Çocuk gelişimi ve psikolojisinde uzman olan Glenn Doman, çocukların hayal edebileceğimizden çok daha büyük bir öğrenme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekerek, aslında zihinsel gücün erken yaşlarda boşuna harcandığına işaret ediyor. Çocuğa erken yaşta okuma öğretmenin onları geleceğe hazırlama konusunda önemli bir adım olduğunu iddia eden Glenn Doman, bu uygulaması çok kolay yöntem ile eğitimde bir çığır açıyor.

Çocuklara hazırlanan kartları sabırla her gün 5-10 saniye harcayarak göstermek ve seslendirmek sayesinde çocuklar azar azar, yavaş yavaş okumayı öğrenebiliyor. Böylece okumanın ana hatlarını gören çocuk ileride zorlanmıyor ve vakit kaybetmiyor.

DOMAN NE ÖNERİYOR?

Glenn Doman bu metodun uygulanması için mutlaka söylenenlerin aksine erken bir vakit seçilmesi gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca çocuklara bunu eğlenceli bir hale getirerek zevkle uygulamak gerektiğinin de altını çiziyor. Doman ebeveynlerin bu metodu uygularken mutlaka çocuklarına saygı duyduğunu ve güvendiğini hissettirmesini tavsiye ediyor. Metodun hem ebeveyn hem de çocuk için öğretici bir aktivite olması gerektiğini belirten Doman, öğrenme için mutlaka uygun bir ortam oluşturulması gerektiğini de vurguluyor. Genellikle yeni malzemeler kullanarak uygulamaya devam edilmesini söyleyen Doman, çocuğun ya da ebeveynin ilgisinin dağıldığı zaman uygulamanın durdurulması gerektiğini ifade ediyor.

Doman okumadan sonra bu metodun ansiklopedik bilgiler, fotoğraflar, çizimler, nesneler, hayvanlar ve insanları öğretmek için de kullanılabileceğini belirtiyor. Çocuğuna saygısı olan her ebeveynin bu uygulamayı mutlaka bilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, erken yaşta okuma öğrenen çocukların hayatlarının geri kalanında daha başarılı olduğunu ifade ediyor.