Profesör Makato Shichida Japonya’nın saygın matematikçilerinden birisidir. Çocukların sağ beyin odaklı olduklarını ve çok hızlı öğrendiklerini belirtir. 200 kadar kitabı Japonya’nın en çok satanlar listelerinde yer almıştır.
Makato Shichida batıdaki eğitim felsefelerini iyi bir şekilde inceleyerek harmanlamayı başarmıştır. Özellikle Maria Montessori ve Glenn Doman’ın çalışmalarının bir sentezini gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.
Shichida dünya barış ödülüne de layık görülmüş bir bilim adamıdır. Shichida metodunu uygulayan okullarda hızlı okuma hafıza teknikleri,dikkat ve zeka geliştirme egzersizleri,mental aritmetik gibi sağ beyin odaklı holistik öğrenme temelli eğitimler verilmektedir.
Bu eğitimde erken çocuk eğitiminin önemine inanılır ve çocuklar henüz 8 aylıkken bir programa başlanır. Aslında doğduğu andan itibaren yapılacak egzersizlerde vardır. Bu konuda bebek zeka kartları,hafıza kartları en sık kullanılan materyallerdir. Çocukların bir çok dili aynı anda öğrenme yetenekleri vardır ve Shichida okullarında dört lisan öğretilmektedir.

Makato Shichida,zeka kartları,bebek zeka kartları

          Makato Shichida