2020 yılının başlangıcı dünya için pek de iyi olmadı. İlk önce Çin’de başlayan ve daha sonrasında tüm dünyaya yayılan salgın insanlığın yaşamına siyah bulut gibi çöktü. 7’den 70’e genci yaşlısı, kadını erkeği herkes etkilendi. Bu etkiyi hissetmeseler de en çok görenler ise bebekler oldu. Bebek gelişim süreci içinde salgın ile karşılaşılması olumsuz sonuçlara yol açtı. Gelen kötü haberler sonucunda ailelerde karamsarlık başladı. 

Ebeveynlerde karamsarlık gözükse de ilk zamanlara göre daha iyi olduğu söylenebilir. Ancak bu insanların gevşemesi anlamına gelmesin. Salgının halen devam ettiği akıllardan çıkmamalıdır. Bundan sonraki hayatımıza artık kontrollü şekilde devam edeceğimizin bilincinde olmalıyız. 

Bebek gelişim süreci izlerken pandemi döneminde olduğumuzu asla unutmayalım. Eski alışkanlıklarımıza bağlı kalarak hareket etmek yanlış bir davranış olur. Hem ev içinde hem de evin dışına çıktığınız zaman yeni hayatın gerekliliğini yerine getirmeliyiz. Şunu da unutmamak gerekir; 

Bebeğin gelişimi kadar sağlığı da oldukça önemlidir. Hatta bebeğin sağlığı, gelişime doğrudan etki eder. Özellikle de pandemi sürecinde bebeğin sağlık durumu dikkatli şekilde kontrol edilmelidir. 

Pandemi de Bebek Gelişim Süreci Nasıl Olmalıdır? 

Bebek gelişim süreci için yeni bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz. Az önce de belirttiğimiz gibi eski alışkanlıklarımızı artık bir kenara bıraktık. Yeni dönemde kontrollü bir hayata adım attık. Bu kontrollü hayat bizlere yeni kural ve davranışlar getirdi. Örneğin bunun en belirgini maske ve sosyal mesafe. 

Salgın döneminde yetişkinler etkilendiği gibi küçük yaştaki bireylerde etkilerini gördü. Bizler her ne kadar dikkat etsek de bebekler üzerinde daha fazla dururuz. Bizlerin etkilenmesinden çok bebeklerin nasıl bu süreci geçirdiğini önemseriz. Ayrıca pandemi süreci yaşanırken hayatta bir şekilde devam etmektedir. Salgından dolayı hayatın durması herkesi olumsuz etkiler. Hatta ilk başlarda hayat tamamen durma noktasına gelmişti. Bu süreçte insanlar maddi ve manevi şekilde etkilendi. Bu etkiyi bebeklerde hissetti. 

Pandemi de bebek gelişim süreci farklılık göstermeye başladı. Aileler daha çok korumacı bir yaklaşım izledi. Bebekleri dışarı çıkarmadı, hastaneler fazla tercih edilmedi ve doğal yöntemler ön plana çıktı. Hem sağlık açısından hem de zihinsel açıdan yeni gelişim süreci başladı. Peki bu gelişim süreci nasıl oldu veya nasıl olmalı? 

Öncelikle bebeklerin sağlığı azami ölçüde korunmalı. Olabildiğince sağlık kuruluşlarına gidilmemelidir. Elbette bebeğin hastalığı ciddi dereceye gelmişse en yakın sağlık kurumlarına başvurulmalıdır. Ancak doğal yollarla çözülebilecek hastalıkların tedavisi evde uygulanmalıdır. 

Bebeklerin belli bir dönem sonra dışarı çıkma isteği bulunur. Özellikle yürümeye başladıktan sonra bebekler dışarıda gezmek ister. Bunun önüne geçmek biraz zor olabilir. Ancak sakin yerlere giderek serbest dolaşması sağlanabilir. Sizlerin kontrolünde temastan uzak durarak dolaşabilir. 

Bebeklere temizlik konusu çabuk aşılanmalıdır. El ve yüz yıkama gibi alışkanlıklar kazandırılmalıdır. Bebeğinizin gözü önünde sizler temizliği gösterirseniz, öğrenmesi hızlanır. 

Eğitici ve öğretici uygulamalar gelişimin her zaman önemli parçasıdır. Eğitim, pandemi sürecinde bebek gelişimi konusunu değiştirdi. Dışarıda eğitim almaya biraz ara verildi. Bakıcı, kreş veya anaokulu gibi okul öncesi eğitimler durakladı. Bu dönemde evde ebeveynlerin kontrolünde eğitim süreci başladı. Zeka ve bilgi kartları, zeka ve dikkat geliştiren oyunlar yine popüler olmaya başladı. Normal süreçte de kullanılması tavsiye edilen eğitici oyuncaklar, bu dönemde daha da önemli hale geldi.