Kim üstün yetenekli bebek sahibi olmak istemez ki? Sizce üstün yetenek sadece doğuştan mı gelir? Yoksa yetenek daha sonradan da kazanılır mı? Her çocuk belli bir yeteneğe sahip midir? Bu yazıda yetenekli bebek yetiştirmek konusunda bildiklerimizi ve bilinmeyenleri sizlerle paylaşacağız. 

Üstün yetenekli bebek ikiye ayrılır. Birincisi doğuştan gelen yetenekli bebekler, ikincisi ise, sonradan kazanılan yetenekler. Yetenek hiçbir zaman göreceli kavram olamaz, olmamalıdır. Ebeveynler duygusal hareket ederek çocuğuna yetenekli diyebilir. Ancak çocuğun bir yetenek kazanabilmesi için belli meziyetlere sahip olması gerekir. Yetenek kazanmanın belli meziyetleri olur. Örneğin bir çocuk müziğe ilgi duyarken, diğeri görsel sanatlarda iyi olabilir. İşte tam bu noktada çocuğu keşfetmek gerekir.  

Üstün yetenekli çocuk ortaya çıkarabilmek için neye ilgi duyduğunu keşfetmeniz lazım. Belki de çocuğunu çok iyi bir futbolcu, basketbolcu ya da ressam olabilir. Bundaki cevheri dışarı çıkarmak için çocuğunuza yardım etmelisiniz. Henüz daha küçük yaşlarda bu yetenekleri görebilirsiniz. Biraz kendini gösterdiği meslek dalı için eğitimlere yavaş yavaş başlamak mantıklı seçim olabilir. Bazı yetenekleri sonradan geliştirerek kazanmak mümkün. 

Üstün Yetenekli Bebek Nasıl Yetiştirilir? 

Üstün yetenekli bebek yetiştirmek biraz daha dikkat gerektirir. Eğer bebeğinizin ileride belli bir yetenek kazanmasını istiyorsanız ekstra bir efor sarf etmelisiniz. Ancak çocuğunuz bir yetenek sahibi olacak diye çok da zorlamamak gerekir. Yani çocuğunuz da bulunduğu dönemin keyfini çıkarmalı. Bu yüzden çocukluk döneminde bol bol etkinlik yaparak çocuğunuzun yeteneğini kendisinin de keşfetmesine izin verebilirsiniz. 

Çocuk doğduğu andan itibaren bilgiye aç şekilde dünyaya gelir. Tamamen saf ve temiz bir beyin. Bunu doldurmak biraz çocuğun elinde olsa da en fazla ebeveynlerin hakimiyetindedir. Siz ne verirseniz çocukta onu alacaktır. Verdiğiniz eğitimin ne bir fazlasını ne de biraz eksiğine sahip olur. Bebeklik döneminde çocukların görsel hafızası daha güçlü olur. Bu konuda yapabileceğiniz en güzel şey, görsel etkinliklerdir. 

Şekiller, hayvanlar, meyve ve sebzeler gibi görseli yüksek olan bilgi kartlarını kullanmak bu dönemde uygundur. Bilgi kartları çocukların daha çabuk benimseyeceği şekilde düzenlenir. Kartlar, algısını kuvvetlendirecek ve dikkatini geliştirecektir. 4 veya 5 yaşına kadar bu kartlar işinizi görür. Ancak en önemli dönem 3 yaşına kadar olan zaman dilimidir. Kademe kademe setlerden oluşan bilgi kartları çocuğunuzun algısını yükseltecektir. 

Üstün yetenekli bebek yetiştirmeye bilgi kartlarından başlanabilir. Bilgi kartlarıyla beraber çizim yapma, birleştirme ve eşleştirme becerileri de geliştirilebilir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla tüm eğitimler kademeli şekilde yapılabilir. Bebek yetiştirmek en güzel ailelerin eğitim vermesiyle gerçekleşir. Sizlerin göstereceği ilgi çocuklar için daha önemlidir. Herhangi birini bakıcı olarak tutmanız çözüm değildir. 

Üstün yetenekli bebek yetiştirmek istiyorsanız ilgiyi sizler vermelisiniz.