Üstün zekalı bebeklerin özellikleri nasıl belirlendiği, her zaman bir merak konusu olmuştur. Özellikle de ebeveynler bu konuda hemen hemen her gün araştırma yapar ya da bir uzmana sorar. Bu durum genellikle yeni doğan çocuklarla başlar. Dünyaya henüz yeni gelmiş bebeklerin zekasını ebeveynler merak eder. Bu merak yaklaşık 2 – 3 sene devam eder. Üstün zekalı bebek nasıl anlaşılır, sorusuna yanıt bulmak için ciddi bir araştırmaya koyulur. 

Üstün zekalı bebekler doğuştan olabileceği gibi bazı özellikleri daha sonradan da kazanabilir. Hani çok tanıdık olduğumuz bir söz vardır: ‘’Bebeğin eğitimi anne karnında başlar.’’ oldukça doğru yerinde söylenmiş bir söylemdir. Bebeğin zeki ve gelişken olması ebeveynlere çok bağlıdır. Doğumdan önce ve doğumdan sonra ebeveynlerin hal ve hareketleri çocuğun zekasını önemli ölçüde etkiler. Hatta beslendiği yiyecekler, okuduğu kitaplar, konuşması ve daha birçok özellik bebeğe sirayet eder. 

Sonuca baktığımızda üstün zekalı bebeklerin özellikleri hem çocuğun hem de ebeveynin gelişimiyle doğrudan alakalıdır. Hatta konuyu oldukça ciddiye alan aileler bebek zeka testi yaptırmaktadır. Genellikle hamilelik döneminde yapılan bu testler sayesinde çocuğun zekası ölçülmektedir. Ancak üstün zekalı çocuğun belirtileri doğumdan sonrada gözükebilir. 

Üstün Zekalı Bebeklerin Özellikleri İçin 6 İpucu 

Üstün zekalı bebeklerin özellikleri ile ilgili farklı haberler ve dedikodular yer alır. Halk arasında sürekli farklı düşünceler dolaşır, durur. Özellikle de kulaktan dolma bilgilerle ebeveynler işi ciddiye alır. Ancak uzman ve doktorların söylemlerine dikkat etmek en mantıklısıdır. Hatta bir ara üstün zekalı çocuklar okul başlayana kadar çıkmaz dedikodusu ortaya atılmıştır. Şimdi biz sizlere üstün zekalı bebeklerin özellikleri ile ilgili bazı ipuçları vereceğiz.

üstün zekalı bebekler

Her Şeyi Hatırlama Becerisine Sahiptir 

Üstün zekalı bebekler hemen hemen her şeyi hatırlar. Gördükleri veya uyguladıkları birçok şeyi yeniden yapabilirler. Sakladığınız bir oyuncağı bulabilir ya da daha önce yaptığı bir şeyi yeniden hatırlayarak isteyebilir. Ve bunları henüz 2 yaşına gelmeden yapmaya başlar. 

Aşırı Uyanık Davranma ve Gözü Açık Olma 

Henüz 2 yaşına gelmeden çevresine karşı uyanık olmak, üstün zekalı bebeklerin özelliklerinden sayılır. Gözü sürekli açık olmakla beraber çevresinde olup bitenleri sezinleyebilir. Hem ev içinde hem de dışarıda uyanık davranır. 

Az Uyuma İhtiyacı 

Üstün zekalı bebek belirtileri arasında az uyumak da yer alır. Az uyumaktan kastımız gündüzün çoğunluğunu ayakta geçirmek şeklinde de algılanabilir. Üstün zekaya sahip çocuk sadece geceleri yatar ve gündüzleri 30 dakika ile 1.5 saat arasında sadece uyur. Gündüzleri ise, olabildiğince erken kalkar. 

Çok Hareketlidir 

Üstün zekaya sahip çocuk, olduğundan daha fazla harekete sahiptir. Neredeyse hiperaktiflik noktasına gelecek kadar hareket eder. Oturmaktan haz duymaz, sürekli gezer ve hareket eder. Yorulmak nedir, bilmez. 

Erken Konuşma ve Yürüme 

Üstün zekalı çocuğun belirtileri konusunda konuşma ve yürüme de önemli etkendir. Üstün zekalı bebeklerin özellikleri arasında kimi göstermese de konuşma ve yürüme etkinliği de erkenden oluşabilir. Bu yüzden 1 yaşından önce yürüme isteği ve 1 yaşından hemen sonra konuşma ve anlatma üstün zekalı olduğunun göstergesi olabilir. 

Merak Duygusu Fazladır 

Üstün zekalı bebeklerin özellikleri listesinin son sırasına merak duygusunu koyduk. Bebekler küçük olması nedeniyle elbette meraklıdır. Ancak üstün zekaya sahip bebekler, merak duygusunu fazla yaşar. Öğrenme isteği kendilerinde merakı tetikler.