Yenidoğan bebekler çok hızlı gelişim sürecine giriş yaparlar. Bu gelişimi gözle görmek de mümkündür. Zeka ve bedensel gelişim uyum içinde ilerler. Yenidoğan bebeklerin gelişimi için ebeveyn rolü yüksek oranda etkilidir. Sizce yenidoğan bebeklerin gelişiminde anne baba çok etken midir? Yenidoğan bebeklerin gelişiminde ne gibi özellikler ortaya çıkar? Bebeklerin dünyaya gelmesiyle birlikte anne ve babanın görevleri nelerdir? 

Yenidoğan bebek eve ailenin yeni bireyi olarak giriş yapar. Henüz yeni olması tüm ilginin ona doğru kaymasına neden olur. Yeni dünyaya gelen bebek aile tarafından hep el üstünde tutulur. Tüm düzen bebeğe göre şekillenir. Ev içinde oluşan düzenden tutunda yapılması gerekenlere kadar her şey yeni bebeğin istekleri doğrultusunda yapılır. Ancak yenidoğan bebeğin sorumluluğu daha fazla olur.

Yenidoğan Bebeklerin Gelişimi 

Yenidoğan bebeklerin gelişimi erken dönemde başlayabilir. Çocuğun dünyaya gelmesiyle birlikte gelişim süreci başlar. Hatta ‘’bebeğin gelişim süreci anne karnında başlar’’ söylemi son derece doğrudur. Yani ebeveynlerin kendileri ne kadar iyi birer bireyse doğacak çocuklarda hemen hemen ailelere benzeyecektir. Burada iyilik konusu tartışmaya açılabilir. İyilik bir göreceli kavram olarak gözükmemelidir. Güzel ahlaklı, hoşgörü sahibi ve saygı, sevgi bilen yardımsever kişi olarak tanımlanabilir. Elbette çocuk doğduğu andan itibaren bazı becerileri kazanmaz. Ancak yine de ailenin yaşantısı çocuğa da sirayet eder. 

Bebek gelişimine başlarken öncelikle anne ve baba iyi birer birey olmalıdır. Bebeklerine iyi bir anne ve baba olan kişiler huzurlu bir aile hayatı geçirebilir. Aynı zamanda bu tablo ileriki yaşlarda da gelişime büyük ölçüde katkı sağlar. Kısacası anne baba bebeğin gelişiminde son derece önemli bir etkendir.

Bebek Gelişiminde Ne Gibi Özellikler Ön Plana Çıkar? 

Yenidoğan bebeklerin gelişimi olarak öne çıkan uykudur. İlk dönemde bebeklerin gelişimi sağlıklı olabilmesi için uyku düzenli olmalıdır. Bebeğin huzurlu olması için aile içinde yüksek sesli konuşmalara izin verilmemelidir. Bebeğinizle sürekli iletişim halinde olmalısınız. Sizleri anlamıyor olsa dahi konuşarak iletişim bağını oluşturabilirsiniz. Anne sütü de çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimine önemli katkı sağlar. Bebeklerin en az 1 yaşına kadar anne üstünü içmesi gerektiğini uzman ve doktorlarda tavsiye etmektedir. 

Bebeğin Uykusu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  1. Bebeğin uykuya daldığı ortam sürekli değiştirilmemelidir. Yenidoğan bebekler genellikle ebeveynin yatak odasında yatar. Bu tercih belli bir süre devam ettirilmelidir. Yer değişikliği huzursuzluğa neden olabilir. 
  2. Oda tamamen sessiz bir ortamdan oluşmalıdır. Aydınlığın az olduğu ve loş bir havaya sahip oda seçilmelidir. 
  3. Bebek için odak sıcaklığı da önemlidir. Oda genellikle 20 ile 25 derece arasında olmalıdır. Ne çok sıcak ne de çok soğuk ortam oluşturulmalıdır. İdeal sıcaklık yakalanarak bebeğinizin verimli uyumasını sağlayabilirsiniz. 
  4. Bebeğin uykusu geldiğinde hemen uyutmaya götürün. Uyutmak için erteleme yapmayın. İşiniz olsa da önceliğinizi bebeğinize verin. 
  5. Odada ortamın sessiz olduğundan emin olun. Ses yapacak ve dikkatini dağıtacak eşyaları odadan çıkarın. Sade bir düzen oluşturun.