Başlama Yaşı

Sağ Beyin Zeka Kartları’nı ilk defa duyan anne babaların tepkilerini genel olarak ikiye ayırarak incelemek istiyoruz.

1- “Aman sende canım el kadar bebeğe ne zekası ne kartı” diyenler.

Aslında bu gruba giren anne babalara çok şaşırmıyor,onları hiç eleştirmiyorum. Yıllar önce çok kitap okuyan bir üniversite öğrencisiyken arkadaşlarım bana sen hepimizden çok kitap okuyorsun HIZLI OKUMA kursuna gitsene dediklerinde onlarla dalga geçmiş ve kitabın hızlı değil yavaş okunması gerektiği hakkında bir nutuk atmıştım.

Oysa öğretmenlik hayatım sırasında bu kurslara hiç istemediğim halde  katılma şansı elde ettiğimde neleri kaçırdığımı anladım. O gün kendime söz verdim.

“Yeni duyduğum ve bana garip gelen fikirleri ve ürünleri yadsımayacağım. Kısaca “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayacağım” dedim. Ardından Tony Buzan’ın kitapları ve seminerleri ilgimi çekmeye başlamıştı. Hızlı Okuma yanında hızlı ve etkin öğreme “HAFIZA TEKNİKLERİ”de çok yararlandığım bir saha oldu.

Yıllar önce hiç bir bilgim olmadan sadece entellektüel birikimime güvenerek küçük gördüğüm bu alanlarda şu an ülke genelinde eğitimler veriyorum. Bu seminerlere katılan öğretmenler mutluluktan uçuyorlar. Bize bu dersler niye üniversitede verilmiyor? sorusunu soruyorlar.

İşte bu sebeple Zeka Kartlarını ilk defa duyduğunda buna inanmayan hatta saçma bulan velilere hiç şaşırmıyor onları ayıplamıyorum.

2- Hayata açık, denemeye hazır veliler.

İşte bu velilere biz “Ne zaman başlıyoruzcular” diyoruz. Aslında hayatın kendisi bir süprizdir. Kararlı ve hevesli bir şekilde mücadele etmek hayatımızı değerli kılar. Bu veliler şunu bilsin istiyorum. İnsanın limiti yoktur. Eğer insan için sınırlar çizilmiş olsaydı ve insan sınırlı bir canlı olduğunu kabul etseydi bugün organ nakli yapılamazdı, mikro cerrahi olmazdı, dünyanın öbür ucundaki sevdiklerimize bir kaç saatlik bir uçuş ile ulaşamazdık ve ben size fikirlerimi buradan iletemezdim. Bu açıdan dünyayı iyi takip etmek ve gelişmelere ayak uydurmak zorundayız. Çocuklarımız bizim dünyamızda değil geleceğin dünyasında yaşayacaklar. O dünyada bugün yapılan mesleklerden yüzlercesi olmayacak. Her açıdan farklı bir dünyada yaşayacaklar.

O halde bebek zeka kartlarına ne zaman başlayabiliriz?

Zeka kartlarını yeni doğan bebeklere de uygulayabilirsiniz. 0-12 ay setimizin içerisinde UYARIM KARTLARI bulunmaktadır. Çocuklar doğduklarında göz sinirleri tüm renkleri algılayacak kadar gelişmemiştir. O karanlık ortamda ne kadar gelişmesini bekliyordunuz ki 🙂 Hatta tek gözünüzü bir ay süresince kapatın bakalım açtığınızda ne olacak. Demek ki gözümüzde aynen vücudumuzdaki diğer organlar gibi işlevini ancak çalışarak koruyabilir. Mesela kolunuzu bükerek bağlayın bakalım bir ay sonra geri açabilecek misiniz?

Ne anlatmaya çalışıyoruz? Bebeklerin gözleri yüksek zıtlık içeren görsellere duyarlıdır. Bu görseller kullanıldığı zaman hem görme hem kavrama yetisine olumlu bir katkı sunmuş olacaksınız. Bu kartları beşiğinin üstüne asabilirsiniz. Süt emerken ona gösterebilir hikayeler anlatabilirsiniz. Unutmayın ki bebeğinizin duyması da sizin kadar net değildir. Görme ve duyma sinirleri zamanla gelişir. Uyarım Kartları bir nevi dönence gibi kullanılacaktır. Aslında bebekler o pahalı dönencelerini ilk 6 ay süresince sadece karaltı olarak görürler. Oysa siz rengarenk dönenceyi belkide ilk günden itibaren bizler gibi gördüklerini düşünüyordunuz. O halde şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki ilk 6 ayın dönencesi uyarım kartlarıdır.

Erken çocuk eğitiminin ana ilkeleri:

Ne kadar erken o kadar İYİ

Ne kadar sevgi dolu o kadar KALICI

Ne kadar kısa o kadar ETKİLİ